Як працює кондиціонер на обігрів?

Установка кондиціонера стає все більш популярною. Ми вкладаємо гроші в комфорт, особливо під час літньої спеки. А що відбувається з цим пристроєм протягом інших сезонів? Зазвичай кондиціонер – це зворотний тепловий насос, тобто робота більшості кліматичного обладнання може бути зворотна.

Швидкість реакції – значна перевага кондиціонера для опалення. Приблизно через 5 хвилин від включення пристрою до приміщення всмоктується потік теплого повітря. Також повітря, яке видувається, проходить через систему фільтрування кондиціонерів. Завдяки цьому воно не містить пилу, кліщів, алергенів тощо (залежно від фільтрів, які використовуються).

Влітку внутрішній блок охолоджується, а зовнішній – нагрівається. В режимі обігріву ролі зворотні, і внутрішній блок починає нагріватися, а зовнішній – охолоджуватись. В ідеалі один пристрій можна було би використовувати протягом року, незалежно від умов зовнішнього середовища, і завжди мати комфортну температуру всередині будівлі. Однак зимові кондиціонери на тепло мають свої обмеження.

Технічні параметри пристрою, наприклад, клас енергоефективності, можуть обмежувати його нагрівальні можливості. Важливою умовою є температурний бар’єр навколишнього середовища. Якщо це типові розділені спліт-системи, робота кондиціонера на обігрів можлива за температури до -15 °C. 

Нижче цього значення зовнішній агрегат більшості пристроїв просто перестає працювати. Тоді для приміщення в зимовий період доведеться організувати інше джерело тепла. Тож кондиціонер – хороший варіант для осені та м’якої зими або як одна із систем опалення в будинку.

Схема роботи кондиціонера на обігрів

Кондиціонер працює за аналогічним принципом, що і холодильник. Це пристрої, які перекачують тепло з однієї сторони в іншу, внаслідок чого з одного боку дме холодне повітря, а з іншого – тепле.

Якщо ми повернемо роботу такого кондиціонера для обігріву приміщення, то отримаємо незалежний опалювальний прилад. Він працюватиме за тим же принципом, що і тепловий насос повітря-повітря: зовнішній блок отримає тепло зовні, передаючи його в приміщення. 

Тож пристрій може не тільки охолоджувати, а й функціонувати як обігрівач із видувним повітрям. Така робота кондиціонера взимку здатна забезпечити комфортну температуру в будинку, якщо ви підберете пристрій відповідно до умов.

Спліт-система з функцією охолодження та обігріву

Спліт кондиціонер для опалення має найбільший попит для односімейних будинків. Цей пристрій складається з двох підключених блоків: зовнішнього та внутрішнього. Перший, що дозволяє безпроблемно отримувати тепло, використовується для зовнішнього монтажу: його розміщують на зовнішній стіні будинку, даху чи бетонній поверхні. У свою чергу, внутрішній блок встановлюється в приміщенні, в якому він буде використовуватися. 

Чим суворіша зима, тим більше енергії споживають кондиціонери з обігрівом. Тож якщо ви плануєте користуватися пристроєм цілий рік, при покупці варто звернути увагу на маркування й клас енергоефективності обладнання. Кожен пристрій працює найбільш ефективно в певному діапазоні температур.  

Спліт-кондиціонери – це дуже функціональне рішення для квартир і будинків. Ними дуже просто та зручно користуватися, вони можуть йти як осушувачі повітря. Загалом спліт-кондиціонери можуть мати функції: 

  • охолодження;
  • опалення;
  • фільтрації;
  • осушення повітря;
  • вентиляції.

Агрегати з’єднані дротами, що транспортують фреон. Таким чином вони утворюють закриту холодильну систему. Значна перевага монтажу розділених кондиціонерів – те, що діаметри фреонових проводів значно менші у порівнянні з повітряними трубами. Завдяки цьому немає потреби свердлити великі отвори в стіні. Пристрій має окреме джерело живлення та зазвичай призначений для конкретного приміщення.

Технологія розділених кондиціонерів не шкідлива для навколишнього середовища. Кондиціонер – це “чисте” джерело тепла, він вважається зеленою альтернативою у порівнянні з твердими паливними пристроями, що сприяють смогу.

Охолодження взимку

Щоб спліт-система охолоджувала повітря взимку, варто додатково встановити спеціальний зимовий комплект. До нього належить реле тиску: воно потрібне для регулювання частоти, з якою обертається вентилятор зовнішнього блоку. Таким чином, тиск у конденсаторі збільшується чи зменшується.

Зазвичай у компресорного картера є вбудований датчик, який за певної температури вмикає чи вимикає його. При мінусових температурах він функціонує на підігрівання картеру. Завдяки цьому при вмиканні кондиціонеру не виникне гідроудар, а компресорний клапан не буде руйнуватись.

Також у пристрої важливий ТЕН, який підігріває дренаж, якщо той має вихід на вулицю. Коли температура мінусова, то трубка дренажу у зимовий період може просто замерзнути – тоді вода, що зберігається у внутрішньому блоці, виллється всередину приміщення. Щоб цього не трапилося, всередину монтується ТЕН для підігріву.

Рекомендації використання кондиціонера на обігрів

  • Не варто розміщувати кондиціонери з обігрівом у вологих приміщеннях, наприклад, у ванній кімнаті або пральні, а також там, де є хімічні речовини, легкозаймисті матеріали чи паливо.
  • Якщо система кондиціонування повітря встановлена ​​у вже житловому будинку, де тривалий час працює циркуляційне опалення з опалювальним або газовим котлом, кондиціонери з обігрівом взимку можна використовувати безперервно з плитою.
  • Якщо ви будуєте новий будинок, не використовуючи сантехнічну систему для опалення, варто обладнати приміщення альтернативним джерелом тепла на випадок сильних морозів. Це може бути електричний конвектор. Для безпеки в такій ситуації слід забезпечити аварійне електропостачання у разі відключення електроенергії.
  • Встановіть оптимальну кімнатну температуру та уникайте охолодження приміщення.
  • Стан фільтрів важливий для економічної роботи пристрою. Коли проводите обслуговування кондиціонерів, їх слід регулярно очищати відповідно до рекомендацій виробника. Ці фільтри потрібно завжди встановлювати під час роботи кондиціонера.

Тепер вам відомо, як працює кондиціонер на обігрів і які його можливості. Він не тільки здійснює обігрів і охолодження, але й виробляє чисте та здорове повітря: всі внутрішні блоки оснащені фільтрами, які поглинають пил, пилок та будь-яке забруднення повітря.

Опалення таким пристроєм у перехідні періоди та під час не надто сильних морозів може бути економічним та функціональним рішенням. Кондиціонер буде чудово працювати як додаткове, але не єдине джерело тепла.