Кондиціонери з’явились не менш як 100 років тому і на сьогодні ці прилади є вельми популярними завдяки можливості створювати комфортний мікроклімат в приміщеннях. Але як тільки цей прилад з’явився, почали ширитися чутки про те, що кондиціонери дуже шкідливі. Чи правдиві стереотипи про шкоду кондиціонера для здоров’я людини? Ми почнемо з того, що будь-яке обладнання може бути небезпечним при недотриманні звичних правил експлуатації.

Перш за все звертаємо вашу увагу на те, що будь-яка кліматична техніка призначена для створення зручних умов шляхом регулювання температурного режиму, вологості. Тому, виставляючи режим охолодження повітря до температури нижче 15-20ºС, ви реально завдаєте шкоди своєму здоров’ю за допомогою використання сучасного кондиціонера.
На сьогоднішній день функціональне обладнання, призначене для відтворення комфортної атмосфери, пропонується у різних модифікаціях і доступне кожному користувачу. Через високі температури влітку ці прилади люди масово встановлюють в квартирах і котеджах, офісах і ресторанах. Насамперед це дуже зручно: влітку кліматична техніка добре охолоджує, а взимку підігріває.
Але наскільки ж безпечно використання кліматичних систем? Чи загрожує людині насолода прохолодним або підігрітим повітрям виникненням проблем зі здоров’ям? Щоб зробити правильні висновки, пропонуємо розглянути найбільш поширені міфи.
Алергія на кондиціонер – причини та методи запобігання
Такий негативний фактор використання кліматичного обладнання, як алергія на кондиціонер, більшістю експертів вважається міфом. В реальності ж виникнення алергічної реакції під час роботи кондиціонера – це результат дії інших факторів, серед яких виділяють:
- сперте повітря внаслідок відсутності провітрювання приміщення;
- алергія на пил (важкий кашель);
- надмірна сухість повітря;
- чутливість людини до різкого перепаду температур;
- алергічна реакція на пропіленгліколь, що використовується в системі.
Щоб виключити виникнення перелічених побічних ефектів, рекомендується вживати наступні заходи:
- організувати провітрювання приміщень хоча б 1-2 рази на день;
- замовити послугу заміни фільтру, щоб «прибрати» з повітря бактерії, надлишок пилу, інших забруднень;
- встановити прилади для додаткового зволоження повітря, іонізатори;
- знижувати параметр температури поступово;
- якщо алергія на пропіленгліколь підтверджена лабораторними дослідженнями, то слід обрати модель кондиціонера, в якій ця речовина не застосовується.

Застуда від кондиціонера – чому і що робити?
Відомим побічним ефектом використання обладнання є така шкода від кондиціонера, як застуда, що навіть може призвести до серйозних хвороб (запалення легенів, ринітів, бронхітів). В реальності це дійсно може бути викликано неправильним розташуванням кондиціонерів чи порушенням елементарних правил експлуатації. Якщо замислитися, то зрозуміло, що не підхопити застуду, направивши на себе потужний потік холодного повітря, дуже важко. Таке охолодження прирівнюється знаходженню на протязі.
Уникнути подібних ситуацій легко – слід правильно вибрати місце розташування встановлюваної спліт-системи або уникати знаходження на шляху спрямованого руху холодного повітря. Також застуда від кондиціонера може виникнути і від встановлення користувачем занадто низької температури. Влітку фахівці рекомендують програмувати кондиціонер таким чином, щоб різниця температур на вулиці і в приміщенні складала близько 4-6 градусів. Також, щоб уникнути побічного впливу роботи кондиціонера на здоров’я в зимовий час не слід встановлювати в приміщенні занадто високу температуру.
Хвороба легіонерів – ще один міф
Іншим поширеним фактором, що впливає на негативне ставлення користувачів до сучасних кондиціонерів, є думка про те, що такі прилади – це місця скупчення ворожих бактерій, зокрема легіонел, які призводять до хвороби легіонерів. Однак випадки захворювання на легіонельоз були зафіксовані тільки при роботі систем центрального кондиціонування, що використовували багато років тому.
У модернізованих спліт-системах сучасного типу відсутні умови для виникнення та поширення легіонел, тому переживати з цього приводу дійсно не варто. Але для безпечної роботи приладу і вашої безпеки, щоб не виникала алергія на кондиціонер, слід регулярно проводити чистку та зміну інтегрованих фільтрів.
Чи існує шкода від фреону R22?
Є люди, що вважають фреон, який міститься в кондиціонерах, шкідливим для здоров’я. І дійсно, фреон R22, що використовується в деяких застарілих приладах, характеризується можливістю виникнення наркотичного ефекту, може викликати порушення свідомості, слабкість і це є дійсно шкода від кондиціонера. Також вважається, що при підвищених концентраціях фреон R22 викликає задуху.
Але можливо таке тільки при витоку фреону R22 з кондиціонера. При нормальному функціонуванні системи людина не вдихає пари цього газу. До інших недоліків фреону типу R22 відноситься думка, що газ руйнує озоновий шар. Останнім часом виробники кондиціонерів застосовують інші різновиди фреону (R407C, R410A), однак ціна таких модернізованих приладів вище, ніж на обладнання, що працює з фреоном типу R22.
Чисте але «мертве» повітря
Ще один міф стосується встановлених в кондиціонерах фільтрів. Вважається, що ці елементи висмоктують з повітря корисні для людини мікрочастинки – так звані «аерони». Наслідком цього є наявність очищеного, але «мертвого» повітря. Однак більшість моделей сучасних кондиціонерів оснащаються лише одним фільтром, що представляє собою легку дрібну сіточку. Елемент запобігає засміченню вбудованого теплообмінника пилом, пухом, іншими механічними частинками. Але затримувати аерони звичайний фільтр фізично не може. Також в сучасних приладах є інтегровані іонізатори, що насичують повітря корисними негативними іонами.
Тож, шкода від кондиціонера – вельми складне питання. Серед людей поширюється безліч чуток про шкоду кліматичних систем, про небезпеку використання. Однак, зовсім відмовлятися від застосування кондиціонерів не рекомендується. При правильному встановленні і використанні застуда від кондиціонера, алергія, задуха або інші негативні наслідки не виникають, прилади не завдають шкоди здоров’ю, а навіть створюють найбільш комфортні умови, що відповідає прямому призначенню техніки.
Що краще клімат контроль чи кондиціонер?
Якщо брати до уваги системи сучасних модифікацій, то суттєвих відмінностей практично не існує. І клімат система, і кондиціонер можуть справно виконувати наступні функції:
- охолоджувати повітря;
- обігрівати приміщення;
- вентилювати приміщення;
- насичувати повітря іонами;
- очищувати повітря через інтегровані фільтри.
Однак клімат контроль в інноваційному виконанні може реалізовувати і інші опції – керувати опалюванням, системами вентиляції і іонізації, зволожування або осушення повітря. При цьому ціна на клімат контроль є значно вищою, монтаж більш складним, експлуатація більш затратною. Тож, якщо ви обираєте кліматичну техніку для приватної квартири, заміського будинку чи невеликого офісу – то якісний кондиціонер стане оптимальним варіантом.
Як правильно обирати і експлуатувати кондиціонер?
Дотримання елементарних правил вибору і експлуатації кондиціонера – це гарантія того, що обладнання матиме виключно позитивний вплив. Тому, обираючи кліматичну техніку, звертайте увагу на наступні поради експертів:
- Неякісні матеріали, використані при виробництві обладнання, можуть негативно впливати на здоров’я здоров’я. Тому техніку для кондиціонування приміщень краще купувати від перевірених виробників (Toshiba, Panasonic, LG, Neoclima, Leberg), що отримали схвальні відгуки користувачів. Замовити ефективний, безпечний і одночасно недорогий варіант ви вже сьогодні можете на «ua.wind.lviv.ua»;
- Кваліфікований монтаж кондиціонера – це запорука мінімізації негативного впливу роботи обладнання на людину. Професійний монтаж ви також можете замовити у нас;
- Своєчасне очищення фільтрів запобігає виникненню алергічних реакцій. Пам’ятайте – забруднена система фільтрації дійсно шкідлива, оскільки на вбудованих фільтрах осідають бактерії, частинки бруду, перероблених нафтопродуктів, пилу;
- В процесі роботи приладу закривайте вікна, двері, щоб уникнути протягу. Не варто створювати небезпечні ситуації вдома чи в офісі, щоб не виникла застуда від кондиціонера, спричинена протягом.
Також враховуйте, що реальна шкода від кондиціонера – це несправне обладнання, яке не може очищати, охолоджувати або підігрівати повітря в приміщеннях. Щоб вам не доводилося регулярно ремонтувати кліматичний прилад, радимо купити якісну техніку. Це може бути продукція від Toshiba, LG, Panasonic, Neoclima, Leberg.